Врати се назад

ЛЕТО НА КЕФАЛОНИЈА

Грција / КЕФАЛОНИЈА

8

ТРГНУВАЊЕ
ОД
ДО
1/5 АПАРТМАН
1/4 АПАРТМАН
1/3
1/2
07.07
08.07
17.07
/
/
279€
299€
16.07
17.07
26.07
289€
299€
309€
329€
25.07
26.07
04.08
289€
299€
309€
329€
03.08
04.08
13.08
289€
299€
309€
329€
12.08
13.08
22.08
279€
289€
299€
319€
21.08
22.08
31.08
269€
279€
289€
309€

ВИЛА КИКИ

 • Вила Кики располага со двокреветни студиа и четирикреветни апартмани. Сите соби имаат клима ( доплата на лице место), кујна и тераса. Вилата се наоѓа на 200 метри од центарот на градот, 20 метри од морето и 250 метри од градската плажа.

ВИЛА АЛЕКОС

 • Вила Алекос располага со двокреветни и трокреветни студија и еден петокреветен апартман.
  Сите соби имаат клима ( доплата на лице место), кујна и тераса.Вилата се наоѓа на 50 метри од центарот на градот и 150 метри од градската плажа.

ВИЛА АСТИР

 • Вила Астир располага со двокреветни студија. Сите соби имаат  клима (доплата на лице место), кујна и тераса.
 • Се наоѓа на 100 метри од центарот на градот и на 10 метри од море.
Чудесните плажи на Кефалонија
Најубавот што може да го понуди Кефалонија, се секако нејзините плажи. На најубавите од сите ќе поминеме дури 4 дена. Ќе ги посетиме вистинските бисери на Кефалонија: Myrthos, Antisamos, Skala.
 • На плажите нема само да уживаме на песокот и да се бањаме во кристално чистото море, туку ќе учествуваме во разни спортски натпревари, спортови на вода и игри без граница. Понесете си пешкир и забавата може да почне.
Крстарење до Закинтос
 • Ова ќе биде незаборавна авантура, следува целодневно крстарење до Закинтос, со посета на Blue Caves, местото Агиос Николаос и прекрасната плажа Навагио.
Цената на аранжманот вклучува:
 • Сместување на база 9 ноќевање на Кефалонија/Порос.
 • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Порос – Скопје.
 • Превоз со брод на релација Килини – Порос – Килини.
 • Организација на аранжманот и пратител на групатa.
Цената на аранжманот не вклучува:
 • Факултативни излети.
 • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, се плаќа во агенција).
 • Индивидуални трошоци.
 • Патничко и здравствено осигурување.
Напомена:
 • За патниците кои не користат превоз од агенцијата цената не се намалува .
 • Наведените цени од табелата се однесуваат за тргнување од Скопје.
 • Доколку тргнувате од друг град, а не Скопје, може да се информирате во агенција.
 • Тргнувањето од Скопје – состанок на група во 17:30 часот, тргнување 18:00 часот.
 • Напуштање на собите е во 10:00 часот.
 • Тргнувањето од Кефалонија/Порос е предвидено во попладневните часови.
 • Користење само на превоз е 99 евра.
Програма:
 • Плажа Миртос
 • Најубава плажа на островот е познатата Myrthos Beach која се наоѓа на Северозападниот дел на Кефалонија, која е заштитен знак на островот. Плажата е 12 пати прогласувана за најубава плажа во Грција. Оваа плажа е со бели камчиња и токму заради тоа бојата на морето е сина како на сликовница, оваа плажа многу наликува на плажите на Лефкада.
 • Овој ден продолжуваме и на плажа Макрос Гиалос, во beach bar Costa Costa, каде што ќе можете да уживате со музика, релаксација на плажа или водни спортови.
 • Плажа Антисамос
 • Антисамос плажата е втората плажа по убавина после Миртос. На самата плажа е сместен манастирот Агрилион, од каде погледот остава без здив. Белиот песок и ситните бели камчиња ја прават волшебна.
 • Плажа Скала
 • Кристално чиста вода, вегетација која расте речиси на плажата која е долга преку 3км. Ова се само неколку причини поради кои Скала е еден од најважните туристички центри на Кефалонија. Ова е идеална плажа за вистински да се одморите со книга или пиво во рака  
 • Крстарење до Островот Закинтос
 • Да се посети уште еден остров за време на вашето патување, ова е прекрасна можност. Овој прекрасен ден ќе ја посетиме прекрасната плажа Навагио. А истовремено ќе ги видиме Сините пештери и местото Агиос Николаос, каде што ќе имаме слободно време за кафе или ручек.
 • Овој остров ќе ве воодушеви со прекрасното тиркизно море
 • Главниот град на Кефалонија – Аргостоли
 • Аристоли е главниот град на Кефалонија и е сместен на едниот крај од заливот, а со другата страна на заливот е поврзан со преубавиот камен мост кој е заштитен знак на Островот.
 • Овој мост е еднинствениот кој го преживеал земјотресот од 1953 година кога цел град бил срамнет со земја.
 • Во овој град ќе можете да посетите некој од поголемиот број на кафичи, ресторани, таверни, сувенирници и да прошетате по преубаво уреденото шеталиште покрај самото море, кое е исто така заштитен знак на овој преубав град.
 • Етно Тура
 • Овој ден го поминуваме во посета на културни дестинации на Кефалонија.
 • На источниот брег на Кефалонија, во близина на градот се наоѓа и неверојатната пештера Мелисани и истоименото живописно подземно езеро.
 • Ова место со право се смета за едно од најубавите природни знаменитости на Грција. Да ја посетите Кефалонија а да не го посетите ова чудо на природата е навистина жално.
 • Од овде одиме да го посетиме манастирот свети Герасимос- чудотворецот и заштитникот на овој остров.
 • Потоа винаријата Робола, каде што ќе може да дегустирате од ова прекрасно вино. И од овде го завршуваме денот повторно на плажа Макрос Гиалос.
 • Вечерен излет во Скала
 • Скала е место што веќе преку ден ќе го посетиме, но истото сосем различно изгледа навечер. Ова е најгостопримливото место во близина на Порос кое е гнездо на најромантични ресторани со најголем избор на грчка традиционална кујна и медитерански специјалитети. Идеален излет за сите гурмани и романтичари.


Кефалонија е најголемиот Јонски остров, сместен јужно од Лефкада и Итака и северно од Закинтос. Кефалонија е грчки остров, кој ќе Ве маѓепса на прв поглед. Обалата му е преполна со заливи. Плажите претежно се каменести, но има и песочни плажи. Тоа што најмногу ќе ве воодушеви на овој остров е кристално чистото море! Кефалонија е остров со чудесни пејзажи, преубави плажи, симпатични места, љубезни домаќини, остров на мирот и спокојот, кое ќе ве натера повторно да го посетите.

Порос е едно од најубавите и најатрактивните места на Кефалонија. Сместно е во подножјето на планините Атрос и Пахни и окружено е со бујна вегетација. Не е класично туристичко летувалиште, повеќе е активно гратче и е пристаниште во кое доаѓаат туристи најмногу од Западна Европа. Од главниот град Аргостоли е одалечен 41км, а до пажата Скала 12 км. Порос ги има скоро сите содржини, од убави плажи, романтични шеталишта, до најубавите таверни и ресторани на Кефалонија, односно продавници, бутици и сувенирници. Порос е сместен во југоисточниот дел на островот Кефалинија, а тоа е трето пристаниште на островот од кое тргнуваат траектите за Пелопонез.

Ви треба помош?

Нашиот тим Ви стои на располагање

02/ 3134-090
02/ 3122-084


Слични Понуди