Врати се назад

RIMSKA BANJA

БУГАРИЈА / БАНСКО

Веб страна: http://rimskabania.com/
8

ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ
ПЕТОК И САБОТА- НВ
ЧЕТВРТОК И НЕДЕЛНА -НВ
1/1 СОБА
38€
30€
1/2 СТАНДАРД СОБА
58€
50€
СТУДИО
62€
54€
АПАРТМАН
68€
58€
ЛУКС. АПАРТМАН
104€
90€
ДОПЛАТИ
ДОП.ЛЕГЛО-ВОЗРАСЕН
22€
20€
ДОП.ЛЕГЛО ДЕТЕ 4-12Г ВО АПП
14€
12€
ДОП.ЛЕГЛО ДЕТЕ 4-12Г ВО СТУДИО
8€
6€
ДОП.ЛЕГЛО ДЕТЕ 4-12Г ВО ДБЛ
8€
6€
ДОП ЛЕГЛО ДЕТЕ 4-12Г ВО АПП ЛУКС.
8€
6€

 

Термалниот Спа Хотел “Римска бања” се наоѓа во селото Бања во Разлог и е опкружен со Рила, Пирин и Родопските планини, на само 5 километри од ски-центарот Банско. Областа изобилува со раскошна природа и два национални паркови. Хотелот располага со 5 еднокреветни соби, 53 двокреветни соби, 2 студиа, 19 апартмани и 9 луксузни апартмани.

Секоја соба има тоалет и купатило со када, туш, СОС систем, фен за коса, крпи и бањарки. Минералната вода, покрај во термалните базени, тече и од чешмите во вашата бања. Сите соби располагаат со кабловска телевизија, телефон, бесплатна Wi-Fi конекција низ целиот хотел и електронски сефови.

Мирен и релаксирачки одмор е гарантиран во Термалниот Спа Хотел “Римска бања”! СПА комплексот на термалното лекувалиште Римска Бања е прекрасно место со домашна атмосфера, каде што може да се релаксирате, да се одморите и истовремено да се грижите за вашето здравје. Спа третманите ќе Ви овозможат да се чувствувате подобро, да се подмладите и да ја вратите душевната хармонија и телесната енергија. СПА третманите особено се препорачуваат на лица со помали проблеми со крвните садови, кожни заболувања, болести на зглобовите и нервните завршетоци, настинки, или постојано имат недостаток на енергија.

Во хотелот е вклучено : 

 • користење на термален СПА центар: два базени со минерална вода со температура на водата 31°С и 35°С, џакузи, сауна, парна бања, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес, зона за релаксација
 • користење на комбинирано спортска игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал)
 • WiFi интернет во целиот хотел
 • паркинг со видео надзор
 • туристичка такса и ДДВ

 
Спа хотелот Римска Бања ја користи водата од минералните извори со темппература 58º.  

УСЛУГИ ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНАТА

 • ПОЈАДОК И ВЕЧЕРА 
 • ВЕЧЕРНА ШВЕДСКА МАСА ИЛИ СЕТ МЕНИ,БЕЗ ПИЈАЛОЦИ
 • БЕСПЛАТНО КОРИСТЕЊЕ НА СПА ЦЕНТАР ОД 09.00-20.30 ЧАСОТ
 • ДВА ВНАТРЕШНИ БАЗЕНИ СО МИНЕРАЛНА ВОДА СО ТЕМПЕРАТУРА НА ВОДАТА 31 СТЕПЕН И 35,ЏАКУЗИ,САУНА,ПАРНА БАЊА,ТУРСКА БАЊА,ЛЕДЕНА СОБА,СОЛЕНА САУНА,ЈАПОНСКИ БАЊИ,ФИТНЕС,РЕЛАКС ЗОНА
 • БЕСПЛАТНО WIFI ИНТЕРНЕТ ВО ХОТЕЛОТ
 • БЕСПЛАТЕН ПАРКИНГ СО ВИДЕО НАДЗОР
 • ТУРИСТИЧКА ТАКСА И ДДВ

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛОВИ

 • ДЕЦА 4-12 ГОД. НА РЕДОВНО ЛЕГЛО ПЛАЌААТ КАКО ВОЗРАСЕН
 • ДЕЦА ДО 4 ГОД. НА ДОПОЛНИТЕЛНО ЛЕГЛО-БЕСПЛАТНО
 • ЗА ДЕЦА ДО 12 ГОД. НЕ СЛЕДУВААТ БАЊАРКИ
 • ПРИЈАВУВАЊЕТО Е ПО 14:00,ОДЈАВУВАЊЕТО ДО 12:00 ЧАСОТ
 • РАНО ПРИЈАВУВАЊЕ ВО СОБА ОД 08:00 ДО 14:00-50% ОД ДНЕЕВНАТА ЦЕНА НА СОБА
 • ПРЕД 08:00 ЧАСОТ СЕ ПЛАЌА ЗА ЦЕЛ ДЕН ПРЕСТОЈ
 • ПОДОЦНА ОДЈАВУВАЊЕ ОД 12:00 ДО 18:00-50% ОД ДНЕВНАТА ЦЕНА НА СОБАТА
 • ПОДОЦНА ОДЈАВУВАЊЕ ПО 18:00 СЕ ПЛАЌА ЗА ЦЕЛ ДЕН ПРЕСТОЈ
 • ТОПКИ,ТЕНИСКИ РЕКЕТИ-СПОРЕД ЦЕНОВНИКОТ НА ХОТЕЛОТ
 • ХОТЕЛОТ ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО ДА ГИ ПРОМЕНИ ЕКОНОМСКИТЕ УСЛОВИ И ДА ГИ ПРОМЕНИ ЦЕНИТЕ

ЦЕНИТЕ СЕ ВО € СЕ ПЛАЌА ВО ДЕНАРИ 1 ЕУР=62 МКДКако главни обележја се неговите природни убавини преточени преку националниот парк, а не помалку значајни се и старите населби со традиционална архитектура, долгата традиција и историја преточени и дополнети со нови хотелски комплекси и инфраструктура. Сите овие обележја го прават Банско да биде еден од најпосакуваните и најпрестижните скијачки ресорти во Источна Европа.

Во градот има бројни менувачници, неколку поголеми маркети, повеќе продавници за сувенири и луѓе кои продаваат разноразни антиквитети на плоштадот , како и продавници за зимска опрема и облека.

Во однос на рекреативниот скијачки центар во Пирин, Банско лежи на надморска височина од 9625 м и располага со 17 скијачки патеки во должина од 75 км и 27 ски – лифтови. Највисока точка на ски – центарот е 2560 м, а најниската е 1000 м.