ЕГЗОТИЧНИ ПАТУВАЊА >>

ТАЈЛАНД- БАНГКОК И ПУКЕТ
НОЕМВРИ - ДЕКЕМВРИ 2018

6 или 7 ноќевања Пукет + 2 ноќевања Бангкок

Ова патување во земјата на " слободата и насмевките", како популарно се нарекува Тајланд, нуди уживање во разноликата природа и запознавање со фантастичната будистичка култура и историја, вкусење на перфектните тајландски специјалитети како и незаборавен ноќен живот. Една од земјите на Индокинескиот полуостров која ја сочувала својата слобода во колонијалното време. Поради својата убавина, Тајланд е популарна дестинација години наназад за бројни туристи од целиот свет. Најпримамливо што нуди оваа земја е гостопримството и шармот од локалното население. Оваа земја има многу што да ви понуди, но најдобро ќе ја доживете ако “забавите”, ако гледате на работите онака како што прават Тајланѓаните. Тие никаде не брзаат, го прифаќаат животот онаков каков што навистина е и уживаат во сето тоа.
 
НОЕМВРИ
QR 306 12NOV SKPDOH 1155 1850/
QR 842 12NOV DOHHKT 2015 0705+1
QR 4380 18NOV HKTBKK 1220 1350
QR 835 20NOV BKKDOH 2100 0050+1
QR 305 21NOV DOHSKP 0715 1055
 
 
Сместување /хотел Тип на соба Тип на исхрана
Century Park Bangkok Double Room 2 ноќи -појадок
Deevana Plaza Phuket Double Room 6 ноќи -појадок
Пакет цена по лице за аранжман 855 eur
 
ДЕКЕМВРИ 
QR 306    03DEC  SKPDOH   1155 1850/
QR 842    03DEC  DOHHKT   2015 0705+1
QR 4380 10DEC   HKTBKK    1220 1350
QR 837   12DEC   BKKDOH   0120 0525 /
QR 305   12DEC   DOHSKP   0715 1055
 
 
Сместување /хотел Тип на соба Тип на исхрана
Century Park Bangkok Double Room 2 ноќи -појадок
Deevana Plaza Phuket Double Room 7 ноќи -појадок
Пакет цена по лице за аранжман 890 eur
 
Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари
Цената е валидна до поплнување на места по дадена тарифа од авио компанијата.


ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО СТАНДАРД ДВОКРЕВЕТНА СОБА/ МАКС. 2 ЛИЦА ВО СОБА

Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). Можност за индивидуални дати на патување на барање НА БАРАЊЕ.
 
ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
 • Авио билет на релација Скопје-Доха-Бангкок со авио компанијата Qatar Airways или слично
 • Авио билет на релација Бангкок-Пукет со авио компанијата Qatar Airways или слично
 • Авио билет на релација Пукет-Доха-Скопје со авио компанијата Qatar Airways или слично
 • Оброци за време на летовите 
 • Чекиран багаж од едно парче до 30 кг. по патник + едно парче 7 кг рачен багаж
 • 6 или 7 ноќевања во Пукет во хотел со 4* во двокреветна соба на база ноќевање со појадок
 • 2 ноќевања во Бангкок во хотел со 4* во двокреветна соба на база ноќевање со појадок
 • Трансфери  според програмата ( аеродром-хотел-аеродром на Пукет, аеродром-хотел-аеродром во Бангкок).
 • Организација и реализација на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:
 • Аеродромски такси 159€ по лице - подложни на промени, до денот на поаѓањето
 • Трошоци за визирање 85 еур по патник 
 • Трошоци за факултативни излети
 • Туристичка такса на Тајланд 
 • Патничко осигурување
 
УСЛОВИ :
 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави најдоцна 15 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници.
 • За ова патување не се задолжителна медицински имунизации.
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата. 

НЕОПХОДНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ВИЗА:
За влез во Тајланд потребно е претходно обезбедена виза и за истата посредува туристиката агенција, а од документи потребно е:
 • Валиден пасош од најмалку 6 месеци од датумот на враќање, во оригинал
 • 2 слики пасошка големина, со бела позадина, во оригинал
 • Хотелска резервација- ја обезбедува агенцијата
 • Повратен авио билет- ја обеезбедува агенцијата
 • Патничко осигурување
 • Пополнет формулар- ќе го добиете при резервација во агенцијата
 
НАПОМЕНИ И БИТНИ ИНФОРМАЦИИ:
 • Временска зона - Временска зона е UTC +7, значи 6 часа однапред во однос на Србија.
 • КЛИМА - Во Тајланд преовладува тропската монсунска клима. Дождовната сезона трае од средината на мај до октомври, додека сувата сезона е од ноември до април. Температурата е лето (висока) во текот на целата година. Регистрираните температури се движат помеѓу најниските 20 ° C до максимум 38 ° C. Температурите почнуваат да се качуваат во јануари, кога можат да достигнат температура од 40 ° C.
 • ХРАНА И ПИЈАЛОК - Храната е многу разновидна, обично типична за Азија. Има многу ориз, риба, тестенини, пилешко, овошје и зеленчук. Тајландски кујна е меѓу најдобрите на светот кујна. Карактеристики на оваа егзотична кујна се лути пиперки, лук, коријандер, тајландски босилек, лимон, нане, лимон трева, кари... различно овошје кокос, банана, ананас, папаја, манго, морска храна - лигњи, ракчиња и морска храна. Ако не ви се јаде зачинета храна замолете го келнерот да не става чили. Улична храна е многу специфична – полна со разновидни вкусови и не е препорачлива за секој стомак. Важно е да се напомене дека е задолжително да пиете флаширана вода!
 • ЗДРАВЈЕ - Вакцинацијата не е потребна. Нашите патници сами одлучуваат дали сакаат да бидат вакцинирани или не. Најдобро е да се јавите на Институтот за здравје и да се провери. Пожелно е да се носи пробиотици и лекови за температура, како и задолжително спреј за против комарци (напомена - од искуство, нивните средства се посилни, така што ќе може да се купи во Бангкок).
 • БЕЗБЕДНОСТ - Ситуацијата во Тајланд е генерално стабилна и мирна. Граѓаните, доколку го посетат Тајланд, се советуваат да бидат претпазливи. Внимателно чување на лични документи и пари се препорачува заради ризик од грабеж. Одење по улица сам во вечерни часови не е препорачливо.
 • ОБЛЕКА - Со оглед на високите температури, носете лесна гардероба. Мора да земете маичка (памучни и во светли бои) и некои долги чорапи за северот, бидејќи е поладно во вечерните часови. Земете некои удобни чевли за пешачење. При посета на културни и историски локалитети, посебно храмовите, забележуваме дека е неопходно да се покријат нозете и рамената, па обрнете внимание да имате и такво парче облека. Ако заборавите нешто, од гардероба, козметика, чевли, без грижи, имате сè да купите таму.
 • ЛОКАЛНА ВАЛУТА - Што се однесува до парите, односот долар-евро во Тајланд е многу сличен со нашиот. Нема потреба да се менуваат парите пред да заминете. Исто така, ако имате долари и сето тоа е во ред, бидејќи дефинитивно ќе треба да ги менувате парите насекаде и да платите во локална валута. Банкарскиот систем е високо развиен, така што ќе најдете бројни банки и банкомати на секој чекор. Надоместокот за користење на банкомат е околу 180-200 BHT (6 Евра), но за точниот износ на комисијата треба да се провери кај матичната банка. Нашата препорака е да ЗЕМЕТЕ СЕПАК ГОТОВИНА.
 • КОМУНИКАЦИЈА - Нашите мобилни мрежи работат во Тајланд, а можете исто така да купите локална SIM картичка. WiFi е достапна во сите сместувачки капацитети и ресторани, така што можете да останете во контакт со вашето семејство и пријатели.
 
ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:
 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa.  Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода....), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Индонезија или официјално Република Индонезија е голема земја во Азија, чиј главен град е Џакарта. Индонезија е составена од мноштво на мали и големи острови, од кои најголемите се Јава, Суматра, Сулавеси (Celebes), Борнео (Калимантан) и Нова Гвинеја (западен дел). Неговото население (238 милиони), Индонезија е четвртата по големина земја во светот. Бали е индонезискиот остров кој се наоѓа помеѓу островите Јава на запад и Ломбок на исток. На островот, мнозинството од жителите се Индонезиски Хиндуисти кои се малцинство во земјата. Бали денес е популарна туристичка дестинација и е богат со ориз, кокосови дрвја, кафе, памук и тутун, но ова е нешто што најмногу се  извезува. Живописните  бои на Бали, неверојатно пријателски и гостопримливото население ,  храна која  е силна и со необичен вкус и тиркизно-сините води на Индискиот Океан, што е локализирано  на овој мало парче од  рај на земјата ,сигурно ќе ги задоволи  Вашиот вкус ...
 
Скопје - Доха
Лет од Скопје – чекирање на аеродром Скопје два часа пред лет. Полетување од Скопје во и слетувате во Доха согласно саатници на авио компанија и избрани дати (период на патување).

Доха- Денпасар , Бали                                                                                      
Полетување за Доха - пристигнување во Денпасар - согласно саатници на авио компанија и избрани дати (период на патување). Пречек на аеродром од страна на претставник на партнерската компанија и трансфер во хотелот во Нуса Дуа .Пристигнување во хотелот и сместување.  

Бали
Бали е  инспирација, магичен остров кој има недопрени плажи, вулкани и бујни тропски шуми. Она што го издвојува Бали од другите тропски острови е традицијата и духовноста на народот   кои  ја славаат својата култура и го негуваат својот идентитет. Бали е  скапоцениот камен на Азија каде можете да се опуштите на прекрасните песочни плажи , да ја осетете благодетите на арома терапијата , можете да го испразнете Вашиот ум со јога, Тај Чи , сурфајте или пробајте да се пазарете на традиционалните пазари.

Авантурата на Бали започнува на плажа, со балински специјалитети, егзотична комбинација на вкус. Уживајте во идиличната атмосфера на мек, златен песок и да го видиме  прекрасниот залез на сонцето. Откријте ја автентичноста на Бали преку традиционални джакузи, ритуали и легенди.Уживајте во прекраната  миризба на ароматичните масла при масажа кај Индонезиските масери и заборавете на секојдневниот живот, бидејќи вашата реалност станува ова рајско место. Дозволете Бали да Ве заведе со својот специјален шарм.

Можност за организација на факултативни излети – Јужен Бали, малиот храм кој е изграден на ивица на една карпа, Убуд со посета на светата шума на мајмуните, посета на Кралскиот  Храм  на Mengwi, посета на терасите од ориз како карактеристична слика на Бали ...

Бали/ Денпасар – Доха - Скопје
Појадок.Слободни активности .Трансфер од хотел до аеродромот во Денпасар во вечерните часови.
Полетување  од аеродромот во Денпасар - слетување во Доха - полетување од Доха - слетување во Скопје - согласно саатниците на авио компанија и избрани дати (период на патување).
ИНДИВИДУАЛЕН ПРОГРАМ - минимум патници за реализација 2 лица
 
НОЕМВРИ
QR 306 05NOV SKPDOH 1155 1850/
QR 962 06NOV DOHDPS 0235 1730
QR 963 13NOV DPSDOH 1900 0001+1
QR 305 14NOV DOHSKP 0715 1055
 
Сместување /хотел Тип на соба Тип на исхрана Цена од/лице
Mercure Bali Nusa Dua 4* - Nusa Dua Double room 7 ноќи -појадок 865 €
Hilton Bali Resort 5* - Nusa Dua Double room 7 ноќи - појадок 1085 €
 

 
ДЕКЕМВРИ
QR 306 03DEC SKPDOH 1155 1850
QR 962 04DEC DOHDPS 0235 1730
QR 963 11DEC DPSDOH 1900 0001+1
QR 305 12DEC DOHSKP 0715 1055
 
Сместување /хотел Тип на соба Тип на исхрана Цена од/лице
Mercure Bali Nusa Dua 4* - Nusa Dua Double room 7 ноќи -појадок 865 €
Hilton Bali Resort 5* - Nusa Dua Double room 7 ноќи -појадок 1125 €

 

Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и
истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта).
Можност за индивидуални дати на патување на барање НА БАРАЊЕ.
 
Во цената е вклучено:
 • Авионски билет со Qatar Airways сo вклучен багаж 30 кг;
 • Аеродромски такси 
 • 07 ноќевања во хотел на Бали на база на соодветниот тип на исхрана;
 • Трансфер  аеродром – хотел – аеродром;
 Цената не вклучува:
 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Факултативни тури
 • Индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување
 • Сѐ што не е наведено во делот „Во цената е вклучено“
Услови:
 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 20 дена пред поаѓање.
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации.
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата. 
 • Задолжително патничко осигурување
За Бали не е потребна туристичка виза за патници кои патуваат со македонски пасоши – за влез на Бали пасош мора да биде валиден минимум 6 месеци од датум на враќање од наведено патување од Бали.
 
 
МАЛДИВИ
Индивидуална програма за период на патување
ОКТОМВРИ, НОЕМВРИ и ДЕКЕМВРИ 2018

(БЕЗ ДОПЛАТА)
 
Најромантична егзотична дестинација и рај за љубителите на нуркање и едрење. Малдивите се архипелаг со 26 кружни корални атоли и околу 1190 корални острови во јужниот дел на Индискиот Океан. Главниот и најголем град Малдиви е Мале, со околу 100.000 жители. Се наоѓа на истото име Машки остров, 645 километри југозападно од Шри Ланка. Меѓународниот аеродром Ибрахим Насир се наоѓа на островот Хулхуле, 1км (10 минути од ферибот) од главниот град Мале.
 
ЦЕНИТЕ СЕ ПАКЕТ ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ЗА 7 НОЌИ И ТАКСИ ЗА ВИЛА ТИП НА СОБА НА БАЗА ДОРУЧЕК И ВЕЧЕРА ЗА
ХОТЕЛ Sun Island Resort & Spa 4*+ СО ВКЛУЧЕН АВИОНСКИ ПРЕВОЗ И ТРАНСФЕРИ
ОКТОМВРИ – за 7 ноќи престој – ОД 1.280 ЕУР ПО ЛИЦЕ ЗА ДБЛ СОБА/ ПОЛУПАНСИОН=ПОЛН ПАНСИОН

QR 306 03OCT SKPDOH 1245 1840/ QR 672 04OCT DOHMLE 0200 0900
QR 675 11OCT MLEDOH 2020 2320 / QR 305 12OCT DOHSKP 0655 1115

НОЕМВРИ – за 7 ноќи престој – ОД 1.368 ЕУР ПО ЛИЦЕ ЗА ДБЛ СОБА/ ПОЛУПАНСИОН

QR 306 31OCT SKPDOH 1155 1850/ QR 672 01NOV DOHMLE 0210 0900
QR 675 08NOV MLEDOH 2020 2330/ QR 305 09NOV DOHSKP 0715 1055

ДЕКЕМВРИ – за 7 ноќи престој – ОД 1.398 ЕУР ПО ЛИЦЕ ЗА ДБЛ СОБА/ ПОЛУПАНСИОН

QR 306 03DEC SKPDOH 1155 1850/ QR 676 04DEC DOHMLE 0520 1220
QR 675 11DEC MLEDOH 2020 2330/ QR 305 12DEC DOHSKP 0715 1055
 
Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари
 
Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). Можност за индивидуални дати на патување на барање НА БАРАЊЕ.
 
Во цената е вклучено:
 • Авионски билет на релација Скопје-Доха-Мале-Доха-Скопје со Qatar Airways сo вклучен багаж 30 кг. согласно саатници на програма;
 • Аеродромски такси;
 • 07 ноќевања во наведениот хотел Spa 4* или Sun Island Resort & Spa 4*+ /наведен тип на соба Villa – standard dbl /наведена услуга ПОЛУПАНСИОН ДОРУЧЕК И ВЕЧЕРА (ПРОМО ЗА ОКТОМВРИ ПОЛН ПАНСИОН)
 • Трансфер  аеродром – хотел – аеродром со хидроглисер или хидроавион;
Цената не вклучува:
 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Факултативни тури
 • Други индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување
 • Зелена такса за МАЛДИВИ (околу 6 УСД по лице на ноќ) која се плаќа директно ан рецепција во хотелот
 • Се што не е наведено во ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА
Услови:
 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм
 • Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата. 
 • Задолжително патничко осигурување

ОКТОМВРИ 2018 - АПРИЛ 2019

 
ХОТЕЛ * ЛОКАЦИЈА ТИП НА СОБА УСЛУГА 5д/ 4н 8д/ 7н
IBIS DCC 3* DEIRA STANDARD НП 589€ 669€
SOMEWHERE HOTEL TECOM - PROMO 4* TECOM CLASSIC DBL НП 639€ 749€
CASSELS AL BARSHA 4* AL BARSHA SUPERIOR DBL НП 639€ 759€
GRAND EXCELSIOR AL BARSHA 4* AL BARSHA SUPERIOR DBL НП 639€ 759€
FIRST CENTRAL HOTEL APARTMENT APP TECOM CLASSIC STUDIO НП 639€ 759€
GRAND BELLE VUE HOTEL APARTMENT APP TECOM STUDIO НП 639€ 759€
HOLIDAY INN AL BARSHA 4* AL BARSHA DELUXE НП 649€ 769€
ROSE PARK AL BARSHA 4* AL BARSHA DELUXE НП 649€ 769€
AURIS INN AL MUHANNA 4* AL BARSHA CLASSIC DBL НП 659€ 779€
TRYP BY WYNDHAM 4* AL BARSHA TRYP ROOM НП 659€ 779€
CROWNE PLAZA DUBAI 5* SHEIKH ZAYED ROAD DELUXE DBL НП 699€ 859€
NASSIMA ROYAL 5* SHEIKH ZAYED ROAD SUPERIOR DBL НП 739€ 919€
THE RETREAT PALM JUMEIRAH 4* PALM JUMEIRAH CLASSIC ROOM BALCONY НП 849€ 1110€
SHERATON JUMEIRAH BEACH RESORT 5* JUMEIRAH STD WALK VIEW НП 979€ 1335€

АВИОН ОД СКОПЈЕ + ТРАНСФЕР + 4 & 7 НОЌЕВАЊА ВО ДУБАИ / НА БАЗА НП
Валиден за резервации од 04.10.2018

валидна за резервации и уплата до пополнување на дадени места и класи на авион и во хотел

 
НАПОМЕНА - Цените се ПАКЕТ цени дадени по лице за сместување во соодветниот тип на соба/услуга
Цените се изразени во ЕВРА за уплата во денари (курс 1ЕУР=62МКД) и валидни до пополнување на места по дадени цени на авион
(Ве молиме пред резервација да ја проверите цената и расположливоста на места на вион и во хотел – на барање)
Цените не се валидни за високи сезони и block-out дати и за време на манифестации (со доплати – Ве молиме да ја контактирате агенцијата).
(Gitex - 14-18.10.2018/ Special Food Festival - 29 - 31.10.2018/ GFM - 06 - 08.11. 18/ Big 5 - 26 - 29.11. 18/ New Year 28.12.18-02.01. 19/ INTERSEC - 20.01-22.01. 19/ Arab Health - 28.01-01.02. 19/ MEDLAB - 04-07.02. 19/ Gulf Food - 17.02-22.02. 19/ MEE - 05-08.03. 19/ AL - 11-14.03. 19)
 
Програма на патувањето:
5 и 8 дена/ 4 и 7 ноќи - авиокомпанија "FLY DUBAI"

1. ден Скопје - Дубаи.
Полетување на авионот за Дубаи во 13.50 часот (FZ792). Слетување во Дубаи во 20.45 часот (варијабилни саатници согласно политика на авио компанија). Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.

2 - 4/7ден Дубаи- слободен ден за индивидуални активности или организирање на факултативни екскурзии. 
Сместување во избраниот хотел на база наведената услуга, наутро инфо состанок и слободно време претпладне за индивидуални активности.
ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА - ПОПЛАДНЕ ПУСТИНСКО САФАРИ СО СКАРА И ТРАДИЦИОНАЛНА ВЕЧЕРА
Во попладневните часови Ве земаме од Дубаи со jeep 4x4, одиме кон Hatta и Oman и кога ќе видите дека ги напуштате границите на урбанизираниот град, набрзо ќе се најдете во пејсаж со пустински предели. Одиме со џипот по див пат off-road и Вашиот 4×4 џип ќе ја стави на тест Вашата издржливот и ќе го подигне адреналинот, затоа што ќе Ве однесе по високи дини и вози кон планината Hajar. По краткиот одмор, продолжуваме со вожњата по дините, каде вашиот искусен шофер ќе ве пренесе преку највисоките песочни дини, ставајќи се во костец со тешкиот терен за возење во една многу адреналинска тура. На крај пристигнуваме на фарма за камили на краток одмор и како што полека заоѓа сонцето, се паркираме за да уживаме во глетката на пустина во самрак. По заоѓањето на сонцето и неверојатнотиот видик, одиме кон нашиот камп во пустина. Тука ве дочекува Арапската гостопримливост со кафе и вода, ориентална шведска маса со скара која се приготвува пред Вас (безалхохолни пијалоци и вода вклучени во цена), жена која црта со кна може да Ве нацрта со традицопнални арапски мотиви по рацете. За оние кои сакаат да јаваат камили, иситите им се на располагање.
 
ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ - ГРАДСКА ТУРА Дубаи City tour
После доручекот, започнува нашата полудневна традиционална градска тура и разглед на Дубаи. Прекрасна можност да го видите традиционланиот град и модерниот Дубаи. Нашата тура започнува со возење кон Палмата Jumeirah, која се смета за една од осумте светски чуда, каде ќе имате можност само за кратка фотосесија пред хотелот Atlantis. Продолжуваме со возење кон прекрасната џамија Jumeirah Mosque, изградена во 1979 во традиција и стил на познатите џамии од Египет. Продолжуваме да возиме кон автопатот Sheikh Zayed road, за да ја видиме кулата Burj Khalifa, највисоката зграда во светот, ја гледаме панорамски. Нашата тура не носи кон стариот дел од градот, каде попатно ги гледаме импресивните палати каде живее владеачката фамилија шеици на Дубаи и продолжуваме кон Дубаи крикот. Со водичот го посетуваме Музејот на Дубаи и тврдината Al Fahidi, која е скоро два века стара и е познат споменик во Дубаи и која го илустрира минатото на Дубаи. Потоа го посетуваме познатиот пазар на злато и зачини, каде ве очекува ценкање и забавен шопинг. Одиме кон продавници за сувенири, каде ќе имате време да купите антиквитети, сувенири или занаетчиски работи. Нашата тура завршува кај познатиот хотел Burj Al Arab, каде ќе можете да се фотографирате пред хотелот на места за застанување за фотографирање. Враќање во хотелот.
 
ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ –НАВЕЧЕР КРСТАРЕЊЕ Dhow Cruise  
Во вечерните часови dhow cruise creek – крстарење по крикот со вечера. Не постои подобар начин да се искуси и види стариот Дубаи од разгледот од палубата на бродот за време на Вашњето крстарење по крикот. Искусете ги звуците, вкусовите и погледот на Крикот преку традиционалните бродови на Дубаи што крстарат по него.  Трансфер до делот Bur Dubai Creek за да се качите на традиционалните дрвени бродови за крстарење, со помош на на таканаречените abras или водени такси, кои возат низ крикот, потоа го гледате Dubai Creek Golf Club и останатите згради во оваа област. Вечерата е шведска маса со избор на јадења од арапска кујна (не е вклучен пијалок).  
 
ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА - ЦЕЛОДНЕВНА ТУРА АБУ ДАБИ. Излетот почнува од Дубаи,се поминува пристаништа во Jabel Ali, а потоа низ пустината пикрај обала до Абу Даби.Тој е главен и административен град на ОАЕ.Познат е по многуте луксузни вили и палати покрај обалата и големиот број на острови.Нашата тура почнува со посетата на Sheikh Zayed Grand џамијата, една од најубавите џамии во светот.Службено е отворена во 2007 година за време на исламскиот месец Рамадан. Името го добила по шеикот Зајед бин Султан Ал Нахјан основач и првиот претседател на ОАЕ,кој е закопан во оваа џамија.Мозе да прими 40000 верници а главниот двор 9000.Двата двора до главниот двор се само за жени и можат да соберат по 1500 верници.Џамијата 4 минариња и 4 агли на џамијата кои се издигнуваат до 115 метри.Таа има 57 куполи кои се украсени со мермер.Дворот е поплочен со цветен мермер и има површина од 17000м2. Нашата тура ја продолжуваме кон Emirates Palace,најлуксузниот хотел на светот (има официјално 7*). После ручекот во Абу Даби одиме кон Saadiyat island каде во иднина ќе се наоѓа Louvre Abu Dhabi и Guggenhiem музеј потоа продолжуваме до Јас островот каде се наоѓа најголемиот тематски парк на светот Ferrari World и формула1 патеката.НАПОМЕНА Доколку сакате да ја посетите џамијата морате прикладно да се облечете,што подразбира долги панталони, долги ракави,а за жените е обавезна марама.

ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА – ОПЦИОНО ИНДИВИДУАЛНО - Во вечерните посета на Burj Khalifa - највисоката зграда во светот од 828 метри. Уникатно архитектонско чудо, кое ќе Ви одговори на прашањето како изгледа Дубаи, пустината и океанот од 124 кат ...Во неа можете да посетите и некој од ексклузивните ресторани и барови. Посета на DUBAI PARKS & RESORTS – ИНДИВИДУАЛНО (на барање). Најновата атракција во Дубаи – забавен парк кој се состои од неколку тематски парка (Motiongate/ Bollywood Parks Dubai/ Legoland Dubai/ Legoland Water Park).

5/8 ден ДУБАИ-СКОПЈЕ.
Во раните утриснки часови трансфер на аеродром. Полетување на авионот од Дубаи во 09.10 часот (FZ791). Слетување во Скопје во 12.45 часот (варијабилни саатници согласно политика на авио компанија).
 
Цената е за целосна уплата при резервација , без право на промена на име или отказ.
 
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
 • Повратен авионски билет на релација Скопје - Дубаи – Скопје со FLYDUBAI (вклучен багаз рачен 7кг и чекиран 20кг, согласно политика на авио компанија, НЕ Е ВКЛУЧЕН ОБРОК ЗА ВРЕМЕ НА ЛЕТ – со доплата и претходна резервација);
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром;
 • 4 или 7 ноќевања во избраниот хотел / тип на соба/ на база ноќевање со појадок согласно наведена услуга;
 • Организација и реализација на патувањето
 
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА: 
 • аеродромски такси – 45ЕУР по лице (задолжително за сите лица, вклучувајќи и дете и бебе)
 • Влезна виза за Дубаи - 85ЕУР по лице (задолжително за сите лица, вклучувајќи и дете и бебе)
ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ОПЦИОНИ ИНДИВИДУАЛНИ ТУРИ НАВЕДЕНИ ПОГОРЕ ИЛИ ИНДИВИДУАЛНИ НА БАРАЊЕ (зависи од број на лица пријавени за секоја екскурзија и попусти за КОМБО тури ако се земат 3 или повеќе екскурзии заедно) 
 • Патничко осигурување
 • Останати индивидуални трошоци и индивидуални посети и факултативи
 • Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот
* туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014 на рецепција во хотел на лице место при check in или при check out (2-4 EUR по соба по ноќ согласно категоризација на хотелот и тип на соба). Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.
Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.
 
УСЛОВИ ЗА ПЛАЌАЊЕ:
 • Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на целот износ. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена.
 
НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ::
 • Во готово - уплата на аконтација од најмалку 50% од вкупната цена на аранжманот при резервација, остатокот најдоцна 10 дена пред поаѓање.
 • Кредитни картички
 • уплата преку фактура
 
Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица: 
Максимален број на лица во двокреветна соба се две возрасни. 
- Постои можност во собите да се постави едно дополнително легло како помошен кревет за дете или 3 возрасно лице СО ДОПЛАТА– со што се намалува комодитетот на собата. Цена на дополнително легло за возрасен или дете – НА БАРАЊЕ.
- Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч. Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
- Сите оброци во хотелите се на база шведска маса (самопослужување)
- Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање од патување)
- Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош и податоци за патникот
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
- Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна
 
ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:
Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.

Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода....), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.

Важни напомени:
- За добивање на виза за ОАЕ потребно е при резервација да го донесете пасошот (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање) и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот на кои се наоѓаат податоците на патникот како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на маилот: oskartravelservice@gmail.com). Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност имиграционото одделение да побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви. АКО ПАТНИКОТ НЕ ДОБИЕ ВИЗА,парите не се враќаат.
 
НАПОМЕНА - Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот во Скопје и Дубаи согласно промена дирекно од авио компанијата. Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата на превозниците. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
 
ГИ МОЛИМЕ ПАТНИЦИТЕ ДА ГО ПРОВЕРАТ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ НА АВИОНОТ ДВА ДЕНА ПРЕД ПОАЃАЊЕ.
Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 mkd).