ВЕЛИГДЕН 2019 - ВЕНЕЦИЈА, МИЛАНО, СИРМИОНЕ

– 26.04.2019 СКОПЈЕ-ВЕНЕЦИЈА

Поаѓање за Венеција во 14.30 часот на паркингот на Holiday Inn. Патување преку Србија со попатни паузи и царински формалности. Ноќно возење

– 28.04.2019 ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО - МИЛАНО

Пристигнување во Венеција и разглед на градот: Плоштадот и црквата св. Марко, Мостот на воздишките, Дуждевата палата, мостот Риалто, каналот Гранде... Продолжување кон Лидо ди Јесоло. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање

– 28.04.2019 ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО - МИЛАНО

Појадок. Можност за факултативен излет до Милано… Разглед на убавините на градот: Замокот Сфорцеско, пешачката улица Данте, Плоштадот Дуомо и Катедралата Дуомо, Galleria Vittorio Emanuele што ги поврзува Катедралата Дуомо и една од најпознатите оперски куќи во светот, Миланската Скала, градската куќа на Милано... Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во Лидо во вечерните часови. Ноќевање.

– 29.04.2019 ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – СИРМИОНЕ – ВЕРОНА – СКОПЈЕ 

Појадок. Напуштање на хотел и факултативно заминување кон  Верона.Прошетка низ градот: арената,минхенска фонтана,куќата на Јулија....продолжување за Сирмионе (место на јужниот брег од познатото езеро,,Гарда,,) омиленото место за богаташи,познато по сулфурните извори,термални лековити бањи ( Вирџилио и Катуљо),прошетка до куќата на познатата Мариа Калас,замокот Скалигер од XIII век, црквата Сан Пиетро,Санта Мариа Маџоре…можност за прошетка со бродче по езерото.Ноќно возење преку Словенија, Хрватска, Србија...

– 30.04.2019 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 7,378 ДЕНАРИ

Аранжманот вклучува:

*автобуски превоз на наведената релација

*2 НП (ноќевање со појадок) во хотел 3* во Лидо ди Јесоло

*лиценциран пратител и организација на аранжманот

* разглед на Венеција со локален водич

 

Аранжманот не вклучува:

*карта за брод Венеција 20 евра

*факултативна посета наМилано 35 еур (факултативата се организира со минимум 25 патници)

*задолжителна факултативна посета на Верона и Сирмионе 10 евра

*патничко осигурување